Allware Cup 2011 18-22 maggio
Isola del Giglio

Surfski open
Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 1.45.31 10 ITA Mariano Bifano SS1 21 km 32 Man CX Allwave
2 1.48.05 132 GER Thomas Zachert SS1 21 km 40 Man Elite SL Fenn
3 1.48.15 145 GER Michael Dobler SS1 21 km 42 Man V10 L Epic
4 1.49.47 28 GER Robert Ernst SS1 21 km 40 Man C X Allwave
5 1.51.40 116 IRAN Reza Nasiri SS1 21 km 35 Man CX Allwave
6 1.52.18 19 GER Jan Burgdorf SS1 21 km 32 Man CX Allwave
7 1.52.30 6 GER Tim Fiedler SS1 21 km 35 Man CX Allwave
8 1.54.31 125 ITA Alessio Cannizzo SS1 21 km 37 Man V12 Epic
9 1.54.40 69 ITA Iduino Santoni SS1 21 km 41 Man V12 Epic
10 1.57.33 129 RUS Zarubin Igor SS1 21 km 45 Man CX Allwave
11 1.57.58 100 FRA Herve Bouty SS1 21 km 41 Man V10L Epic
12 2.02.41 168 GER Niklas Goerke SS1 21 km 37 Man Mako Elite Fenn
13 2.02.56 111 ITA Maurizio Tognacci SS1 21 km 55 Man Mako elite Fenn
14 2.04.30 103 FRA Fabien Roche SS1 21 km 41 Man Elite Fenn
15 2.05.01 102 ITA Bruno Fedi SS1 21 km 25 Man Red 7 Red 7
16 2.05.58 133 FRA Bruno Carlier SS1 21 km 51 Man V10 L Epic
17 2.08.12 4 ITA Luca Cassolo SS1 21 km 46 Man Galea Allwave
18 2.11.21 156 GER Andraes Dobler SS1 21 km 43 Man V10 sport Epic
19 2.11.29 45 ITA Lorenzo Bettini SS1 21 km 16 Man CX Allwave
20 2.11.45 163 GER Christoph Hirschberg SS1 21 km 42 Man Elite Stellar
21 2.12.38 169 ITA Luca Raspanti SS1 21 km 45 Man Mako Xt Fenn
22 2.13.05 110 FRA Didier Vandefonteyne SS1 21 km 53 Man Mako XT Fenn
23 2.14.53 200 ITA Mauro Rosseti SS1 21 km Man
24 2.15.58 46 ITA Emilio Iacovacci SS1 21 km 46 Man V10 Epic
25 2.17.56 105 FRA Jacques Faure SS1 21 km 58 Man XT Fenn
26 2.21.53 175 SUI Rolph Steadler SS1 21 km 45 Man CX Allwave
27 2.22.10 106 FRA Didier Taneron SS1 21 km 54 Man mako 6 Fenn
28 2.22.12 147 ITA Marco Urbinati SS1 21 km 37 Man V10 Sport Epic
29 2.25.16 124 FRA Emmanuel Cassassolles SS1 21 km 44 Man NorteTop Norte Top
30 2.27.54 67 ITA Giuguano Berti SS1 21 km 31 Man
31 2.33.25 184 ITA Enrico Di Lorenzo SS1 21 km 44 Man V 10 Sport Epic
32 2.44.35 113 NL Rolph Overvliet SS1 21 km 31 Man Custom Kayak Custom Kajak
33 2.44.56 186 ITA Alberto Baldazzi SS1 21 km 41 Man
 

Surfski Woman

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.20.56 148 GER Siri Schubert SS1 21 km 42 Woman Sword Fish Fenn
2 2.25.39 99 FRA Karen Davranche SS1 21 km 37 Woman V10L Epic

Surfski Two Man

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 1.44.39 172 ITA Daniele Scarpa SS2 21 km 47 Man Fenn
1 1.44.39 173 ITA Nicolò Polesello SS2 21 km 31 Man Fenn
2 1.55.22 137 FRA Franck Auroux SS2 21 km 48 Man XT Fenn
2 1.55.22 138 FRA Pascal Orru SS2 21 km 46 Man XT Fenn
 

Surfski Two Mix

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.04.53 126 FRA Gilles Lelievre SS2 21 km 46 Man Norte Norte Top
1 2.04.53 127 FRA Patricia Salmon SS2 21 km 48 Woman Norte Norte Top
 

Va'a Man

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.14.00 72 FRA Philippe Putti V1 21 km 37 Man Fai Fai
2 2.20.17 115 FRA Roberto Maurirere V1 21 km 38 Man Va'a Hoe Va'a Hoe
3 2.40.42 13 NZ Simon Macfardlane V1 21 km 33 Man Leonardo Allwave
4 2.51.20 118 GER Hemery Eprerania V1 21 km 33 Man
 

Va'a Woman

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.57.51 73 FRA Virgine Patissou V1 21 km 36 Woman Timi Timi
2 3.32.09 183 FRA Laurence Rolland V1 21 km 48 Woman
 

OC 1  Man

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.01.03 37 GER Thomas Reppich Vr1 21 km 32 Man Scorpius Kai Wa'a
2 2.01.30 78 GER Marton Buday Vr1 21 km 33 Man Sonic Nalu
3 2.04.16 32 GER Lars Lindstädt Vr1 21 Km 32 Man Scorpius xm Kai Wa'a
4 2.04.17 3 Hawaii Jim foti Vr1 21 km 46 Man Helium Allwave
5 2.04.53 41 FRA Sylvain Mercandalli Vr1 21 km 40 Man Pueo Kamanu
7 2.09.07 108 FRA Daniel Lerin Vr1 21 km 28 Man Galea Allwave
8 2.11.00 14 ITA Giovanni De Francesco Vr1 21 km 32 Man Galea Allwave
9 2.11.41 89 SUI Mathias Röthenmund Vr1 21 km 36 Man Hurricane Maui Fiberglass
10 2.13.43 70 FRA Beinet Patrick Vr1 21 km 40 Man Oracle Allwave
11 2.14.02 81 GER Mario Schubert Vr1 21 km 41 Man Zephir Outrigger connection
12 2.14.30 141 UK Brian Denholm Vr1 21 km 45 Man Hurricane Maui Fiberglass
13 2.16.00 61 GER Frank Eller Vr1 21 km 39 Man Galea Allwave
14 2.16.42 75 FRA Blandine Stephan Vr1 21 km 42 Man Zephir Outrigger connection
15 2.18.00 57 RUS Sergei Tovkan Vr1 21 km 43 Man Oracle Allwave
16 2.18.40 11 AUS Steve West Vr1 21 km 50 Man Galea Allwave
17 2.19.08 79 FRA Julien Epinassou Vr1 21 km 30 Man Zephir Outrigger connection
18 2.19.37 170 ITA Loris Pasotti Vr1 21 km 48 Man Galea Allwave
19 2.19.43 85 GER Ivo Tanger Vr1 21 km 35 Man Sonic Nalu
20 2.20.16 16 ITA Giovanni Ricci Vr1 21 km 46 Man Galea Allwave
21 2.21.16 59 FRA Pierre Gellé Vr1 21 km 30 Man Api Kaï Api Kaï
22 2.21.46 2 ITA Claudio Bazzini Vr1 21 km  46 Man Galea Allwave
23 2.21.54 17 GER Thomas Grimmer Vr1 21 km 45 Man Oracle Allwave
24 2.22.30 76 FRA Claude Toutoux Vr1 21 km 54 Man Zephir Outrigger connection
25 2.22.52 112 FRA Benoit Arribat Vr1 21 km 34 Man Paoha Kai Wa'a
26 2.23.16 23 RUS Petr Popinov Vr1 21 km 46 Man Galea Allwave
27 2.23.18 104 ITA Luca Barnaba Vr1 21 km 45 Man Zephir Outrigger connection
28 2.23.24 5 SUI Dominic Froehli Vr1 21 km 34 Man Galea Allwave
29 2.23.48 128 ITA Benji Vaurs Vr1 21 km 37 Man Api Kai Api Kaï
30 2.23.53 39 GER Lucas Kern Vr1 21 km 20 Man
31 2.24.08 40 ITA Maurizio Mattioli Vr1 21 km 36 Man Helium Allwave
32 2.24.13 50 ITA Flavio Preda Vr2 21 km 49 Man
33 2.24.54 180 SUI Claudus Grete Vr1 21 km Man Hurricane Maui Fiberglass
34 2.25.04 30 ITA Luca Felici Vr1 21 km 41 Man Galea Allwave
35 2.25.14 34 SUI Thomas Hartmann Vr1 21 km 33 Man Hurricane Maui Fiberglass
36 2.25.48 83 GER Mike Rolle Vr1 21 km 42 Man Zephir Outrigger connection
37 2.27.43 27 GER Marco Cardillo Vr1 21 km 38 Man Oracle Allwave
38 2.28.48 62 ITA Francesco Mezzacane Vr1 21 km 46 Man Oracle Allwave
39 2.29.06 177 GER Henrik Andre Vr1 21 km 43 Man
40 2.30.07 87 GER Daniel Goldyn Vr1 21 km 35 Man Heilum Allwave
41 2.30.19 31 UK John Wennington Vr1 21 km 54 Man Oracle Allwave
42 2.31.00 24 UK Steve Carter Vr1 21 km 42 Man Galea Allwave
43 2.32.44 18 ITA Marco Bongiovanni Vr1 21 km 45 Man Galea Allwave
44 2.34.33 35 GER Andreas Stolze Vr1 21 km 43 Man Galea Allwave
45 2.35.15 52 ITA Daniele Bartolotta Vr1 21 km 31 Man Tsunami Allwave
46 2.35.27 22 ITA Silvio Falugiani Vr1 21 km 50 Man Oracle Allwave
47 2.35.44 12 ITA Emilio Borelli Vr1 21 km  52 Man Oracle Allwave
48 2.35.55 121 ITA Roberto Cammilli Vr1 21 km 35 Man Tsunami Allwave
49 2.36.04 176 GER Christian Kowatzki Vr1 21 km 43 Man
50 2.36.55 195 ITA Lorenzo Giacchetti Vr1 21 km 40 Man Tsunami Allwave
51 2.37.21 36 ITA Emanuele Tajariol Vr1 21 km 40 Man Oracle Allwave
52 2.38.22 77 ITA Sandro Indragoli Vr1 21 km 46 Man Oracle Allwave
53 2.38.49 146 ITA Riccardo Lazzeri Vr1 21 km 41 Man Oracle Allwave
54 2.40.01 49 ITA Davide Di Gioacchino Vr1 21 km 25 Man Tsunami Allwave
55 2.40.13 155 ITA Massimo Gozzi Vr1 21 km 38 Man Oracle Allwave
56 2.41.43 159 ITA Danilo Bazzini Vr1 21 km 53 Man Galea Allwave
57 2.42.32 60 FRA Fabre Jérôme Vr1 21 km 36 Man Api Kaï Api Kaï
58 2.43.48 84 GER Thomas Schröder Vr1 21 km 37 Man Sonic Nalu
59 2.44.05 178 FRA Mederic Berthe Vr1 21 km 32 Man Api Kai Api Kaï
60 2.44.08 66 ITA Marco Salassa Vr1 21 km 36 Man Helium  Allwave
61 2.44.34 20 RUS Vitaly Smirnov Vr1 21 km 46 Man Oracle Allwave
62 2.49.12 55 RUS Alexandr Melnichenko Vr1 21 km 45 Man Tsunami Allwave
63 2.50.18 86 GER Sebastian Zoch Vr1 21 km 35 Man Oracle Allwave
64 2.50.30 174 ITA Lorenzo Cantoni Vr1 21 km 18 Man Helium Allwave
65 2.51.06 65 ITA Pietro Geraci Vr1 21 km 40 Man Oracle Allwave
66 2.53.17 154 ITA Andrea Viggiano Vr1 21 km 35 Man Oracle Allwave
67 2.55.59 109 GER Sebastian George Vr1 21 km 32 Man Galea Allwave
68 2.59.44 117 GER Peter Kientz Vr1 21 km 56 Man Tsunami Allwave
67 3.26.58 153 ITA Alberto Nannoni Vr1 21 km 31 Man Oracle Allwave
 

OC1 Woman

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.24.16 1 ITA Sandra Steraij Vr1 21 km  47 Woman Helium Allwave
2 2.25.49 58 GER Katrin Müller Vr1 21 km 33 Woman Osprey Outrigger connection
3 2.31.56 33 GER Jana Drewes Vr1 21 km 36 Woman Fusion Outrigger connection
4 2.39.15 90 DAN Tina Tinggaard Nielsen Vr1 21 km 39 Woman Helium Allwave
5 2.48.49 114 FRA Caroline Jehl Vr1 21 km 43 Woman Galea Allwave
6 2.52.06 144 UK Siobhan Thomas Vr1 21 km 39 Woman Hurricane Maui Fiberglass
7 3.00.24 98 FRA Sandrine Macineiras Vr1 21 km 29 Woman Api Kai
8 3.01.26 142 UK Susie Turner Vr1 21 km 35 Woman Tsunami Allwave
9 3.13.39 9 UK Odette Baumann Vr1 21 km Woman Tsunami Allwave
10 3.34.55 7 NZ Anna Farr Vr1 21 km 32 Woman oc1
11 DNF 8 UK Jenny Wiliams Vr1 21 km 30 Woman
 

OC2 MAN

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 1.53.28 164 FRA Ludovic _Dulou Vr2 21 km 38 Man Oracle Allwave
1 1.53.28 165 FRA Remy Lavie Vr2 21 km Man Oracle Allwave
2 1.58.16 53 FRA Bertrand Baechler Vr2 21 km 42 Man Stingray Outrigger connection
2 1.58.16 54 FRA François-Xavier Maurin Vr2 21 km 57 Man Stingray Outrigger connection
3 2.02.08 179 ITA Gianni Montagner Vr2 21 km 53 Man Oracle Duo Allwave
3 2.02.08 198 ITA Marco Pompei Vr2 21 km 49 Man Oracle Duo Allwave
4 2.03.33 139 ITA Alfonso Cioffi Vr2 21 km 58 Man Oracle duo Allwave
4 2.03.33 140 ITA Marco Graziosi Vr2 21 km 45 Man Oracle duo Allwave
5 2.07.26 135 FRA Christophe Amestoy Vr2 21 km 44 Man Stingray Outrigger connection
5 2.07.26 136 FRA Pascal Seunanèche Vr2 21 km 48 Man Stingray Outrigger connection
6 2.14.47 51 ITA Fabio Floriddia Vr2 21 km 48 Man
6 2.14.47 199 ITA Antonio Loria Vr2 21 km 48 Man
7 2.18.41 122 ITA Davide Guidi Vr2 21 km 38 Man Oracle Duo Allwave
7 2.18.41 123 ITA Daniele Dickmann Vr2 21 km 37 Man Oracle Duo Allwave
8 2.19.30 161 ITA Lorenzo Roccabruna Vr2 21 km 44 Man
8 2.19.30 162 ITA Andrea Pasqualini Vr2 21 km 23 Man
9 2.21.37 93 ITA Michele De Vena Vr2 21 km 33 Man Tsuunami duo Allwave
9 2.21.37 94 ITA Filippo D'angelo Vr2 21 km 41 Man Tsuunami duo Allwave
10 2.39.34 63 GER Silvio Gottschalk Vr2 21 km 41 Man Oracle Duo Allwave
10 2.39.34 64 GER Jérôme Friedrich Vr2 21 km 38 Man Oracle Duo Allwave
 

OC2 Mix

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.05.37 42 GER Carola Cordes Vr2 21 km. 34 Mixed Tsunami duo Allwave
1 2.05.37 43 GER Sacha  Ossowski Vr2 21 km. 37 Mixed Tsunami duo Allwave
2 2.12.54 187 GER Markus Geisselhart Vr2 21 km 42 Mixed Oracle duo Allwave
2 2.12.54 188 GER Silke Pattloch Vr2 21 km 39 Mixed Oracle duo Allwave
3 2.23.20 120 ITA Marta  Castellani Vr2 21 km 44 Mixed Tsunami duo Allwave
3 2.23.20 120 ITA Filippo Caretti Vr2 21 km 44 Mixed Tsunami duo Allwave
4 2.31.42 166 UK Anne Bellany Vr2 21 km 45 Mixed Oracle duo Allwave
4 2.31.42 167 UK John Galilee Vr2 21 km 47 Mixed Oracle duo Allwave
 

OC2 Woman

Place Time Nation Name Class Distance age sex boat Builder
1 2.24.12 91 FRA Stéphanie Kaczmarek Vr2 21 km 33 Woman Oracle duo Allwave
1 2.24.12 92 FRA Karine Iraundegui Vr2 21 km 36 Woman Oracle duo Allwave
2 2.32.57 193 ITA Mandarnas Forleo Vr2 21 km 40 Woman Oracle duo Allwave
2 2.32.57 194 ITA Anna Bonciani Vr2 21 km 24 Woman Tsunami duo Allwave
3 2.44.10 47 ITA Gaia Davella Vr2 21 km 14 Woman Tsunami duo Allwave
3 2.44.10 48 ITA Daniela Perazzo Vr2 21 km 14 Woman Tsunami duo Allwave
4 2.47.26 196 SUI Elke Grete Vr2 21 km 37 Woman Tsunami duo Allwave
4 2.47.26 197 SUI Nicole Eichner Vr2 21 km 30 Woman Oracle Duo Allwave
5 3.00.11 25 UK Mel Chambers Vr2 21 km 35 Woman Oracle duo Allwave
5 3.00.11 26 UK Mandy West Vr2 21 km 47 Woman Oracle Duo Allwave

 

 
OC1
1 39,01 56 RUS Vitalin Chevakin Vr1 6 km 41 Man Tsunami Allwave
2 39,56 82 GER Ralf Schoenung Vr1 6 km 44 Man
3 40,28 182 GER Willi Lange Vr1 6 km 14 Man
4 43,51 88 ITA Fabrizio Gargano Vr1 6 km 47 Man Oracle Allwave
5 44,01 150 ITA Omar Alessi Vr1 6 km 31 Man Tsunami Allwave
6 49,58 171 ITA Federico Barnaba Vr1 6 km 15 Man Zephir Outrigger connection
7 52,33 151 ITA Fabio Tattini Vr1 6 km 25 Man Oracle Allwave
 
OC2
1 44,45 185 ITA Riccardo Carulli Vr2 6 km 14 Man
1 44,53 181 ITA Burat Agnieszka Vr2 6 km 40 Man
1 41,23 191 GER Brit Gottschalk Vr2 6 km 42 Woman Oracle Duo Allwave
1 41,23 192 GER Ines Driebe Vr2 6 km 46 Woman Oracle Duo Allwave
2 44,45 68 ITA Greta Simioni Vr2 6 km 14 Woman Tsunami duo Allwave
2 44,53 189 ITA Ellisabetha Russo Vr2 6 km 45 Woman